Miből áll egy számítógép?
Számítógép-alkatrészek: miből áll a számítógép?
A kezdők gyakran kérdezik maguktól: Miből áll egy számítógép / PC hardvere? Milyen számítógépes alkatrészek vannak? Ebben a bevezetőben megtudhatja, hogy mely alkatrészek vannak a számítógép / számítógép hardverében, és mi a funkciójuk. mi micsoda?
Hardver: A számítógép fontos részei
A következőkben ismertetem és elmagyarázom a számítógép legfontosabb alkatrészeit - vagy hardver alkatrészeit. Különösen kezdőknek írtam ezt az útmutatót. Célja, hogy kezdeti tájékozódást nyújtson arról, hogy mely alkatrészek találhatók a számítógépen, hogyan néznek ki és mire használják őket.
A számítógép alkatrészeinek alábbi példái asztali számítógépekről származnak . Ma már sokan használnak laptopot / notebookot, de a „belső működés” (alkatrészek) ott nem mutathatók meg olyan jól. Az elv azonban ugyanaz, azaz az összes itt leírt komponens / funkció elérhető is.
Alkatrész: számítógépház és tápegység
Kezdjük a házzal, mint az asztali PC-k külső hardverével. Három szabványosított méret létezik: Minitower, Miditower, Bigtower. Alapvetően csak különböző házméretekre utalnak - itt növekvő sorrendben a legkisebbtől a legnagyobbig. A választás ízlés kérdése. Mivel szinte senki sem akarja megvásárolni a nagy Brummer-t, a kis és közepes méretek érvényesültek.
Ha új házat szeretne vásárolni, figyeljen az áramellátás teljesítményére, amelyet általában a házhoz szállítanak (beépített). A tápegység teljesítményének elegendőnek kell lennie a számítógép többi alkatrészéhez. Itt egy szakember mindenképpen segíthet.
A noteszgépekben a számítógépes tokok csak egy kicsit másképp néznek ki - sokkal kisebbek és jobban kezelhetők, ami jelentősen hozzájárult népszerűségükhöz. Ennek azonban az a hátránya, hogy nem cserélhet vagy cserélhet semmilyen (vagy csak néhány) alkatrészt (például grafikus kártyát, RAM-ot vagy hangkártyát). Ha a notebook egyes alkatrészei megszakadnak, a szakműhelyben történő javítás általában ugyanolyan költséges, mint egy új notebook vásárlása. Ez azt jelenti, hogy javítás esetén gyakran „kidobható” termék.
Alaplap: alaplap és processzor
A "mainboard" a fő alaplap neve - a számítógép összes elemének a szíve. Az összes többi alkatrész az alaplapra van csatlakoztatva, vagy kábelekkel csatlakozik hozzá. A processzor chip (CPU), a grafikus kártya, a RAM, a hálózati kártya, a WLAN kártya stb. Csatlakozik az alaplaphoz.
Az alaplap és a processzorok száma (CPU) lényegében meghatározza a számítógép sebességét. Elvileg van egy egyszerű ökölszabály - minél gyorsabb a processzor (a sebességet gigahertzben (GHz) adják meg), annál gyorsabb a számítógép.
Néhány alaplap gyorsabb processzorral asztali PC-re frissíthető - ami általában olcsóbb, mint egy új gép vásárlása. Ha kétségei vannak, kérdezzen meg egy szakembert (vigye magával az alaplap nevét és számát) - ő majd összehasonlíthatja Önt az árával. Néha megéri ezt a fajta hardverfrissítést.
Hobbisták számára a PC frissítése új alaplappal (ha a régi már nem elegendő) és processzorral a legolcsóbb megoldás. Itt nagyon olcsón szerelheti fel a számítógép-alkatrészeket a vételár ötödével (összehasonlítva egy új teljes rendszerrel). Ezt csak tapasztalt számítógép-felhasználóknak tudom ajánlani - vagy kezdőknek, akik kapcsolatban állnak ilyen emberekkel.
Ez az opció notebookoknál nem érhető el - az alaplap itt véglegesen telepítve van. Ha gyorsabb notebookot szeretne, akkor újat kell vásárolnia (gyorsabb alaplappal és CPU-val (processzorral)).
Merevlemez: A számítógép hardver memóriája
A merevlemez a PC memóriája, úgymond - tartalmazza az operációs rendszert (általában Windows vagy MAC), minden olyan programot és egyéb adatot, amellyel a számítógép működik. Alternatív megoldásként a merevlemezeket meghajtóknak is nevezik.
Minden telepített program - minden fájl, amellyel dolgozik, ezen a hardveren tárolódik. Ma a merevlemezek mérete 100 GB (gigabájt) és 6 TB (terabájt) között mozog. 1 terabájt kb. 1000 gigabájtnak felel meg. Ez általában több mint elegendő hely komplex programok (például játékok vagy filmek) tárolásához.
Ha új merevlemezeket vásárol, akkor általában magának kell formáznia és particionálnia őket. A formázás nagy könyvtár létrehozásának tekinthető. A formázás analóg lenne az alapvető szervezeti rendszer (polcok) létrehozásával, amelyet később különböző szektorok könyveivel (adatokkal) lehet kitölteni.
A merevlemezek különböző sebességgel dolgozzák fel az adatokat. Tehát, ha növelni szeretné a számítógép sebességét, akkor válasszon egy különösen gyors merevlemezt. A jelenleg leggyorsabb merevlemezeket SSD merevlemezeknek hívják, és akár 30% -kal gyorsabbak, mint a HDD merevlemezek.
A notebook tulajdonosok szerencsések lehetnek, ha cserélhető merevlemezzel ellátott notebookot vásároltak. Ebben az esetben a gyorsabb és nagyobb merevlemezeket utólag is felszerelheti notebookokkal.
A biztonsági másolatokhoz (az adatok biztonsági másolatai) külső merevlemezeket is beszerezhet, amelyeket USB porton keresztül csatlakoztat a számítógéphez. Ezután felhasználhatja az adatokat a számítógépről külső merevlemezekre.
RAM: A számítógép rövid távú memóriája
A RAM a "Random Access Memory" rövidítése. A RAM egy olyan köztes memória, amelyben a programok által gyakran használt adatok ideiglenesen tárolhatók.
Mivel a programok gyakran ugyanazokat az adatokat kérik, ezeket a RAM hardverben tárolják és onnan olvassák le, ami gyorsabb, mint a merevlemezről való lekérés. Tehát elmondhatja, hogy minél nagyobb és gyorsabb a RAM, annál gyorsabban kezeli a számítógép a belső adatforgalmat.
Grafikus kártya: komponens képek előállításához
Minden számítógép rendelkezik grafikus kártyával, amely (ahogy a neve is sugallja) képpé alakítja az adatokat. A grafikus kártyák sebessége különösen fontos a játék rajongói számára. Különösen az új játékok igényelnek sokat a számítógépük grafikus teljesítményétől - a legtöbb játékgyártó a legújabb szabványoknak megfelelő sebességgel tervezi játékát.
Tehát ne csodálkozzon, ha az új játékok akadoznak vagy leállnak egy régebbi számítógépen. Minden program meghatározza azokat a "rendszerkövetelményeket", amelyek alapján optimálisan és minimálisan futtatható.
Mivel a grafikus kártyák általában az alaplaphoz vannak csatlakoztatva, gyakran utólag felszerelhetők a PC-re - más szavakkal, egy jobb is telepíthető, ha grafikával intenzív játékokat szeretne játszani. A notebookokban általában grafikus chipeket telepítenek, amelyek véglegesen forrasztva vannak, és nem frissíthetők.
Hangkártya vagy hardver ", amely a hangokat"
Ahogy a grafikus kártya létrehozza a képet az adatokból, a hangkártya is létrehozza a hangot. Az olcsó alaplapok esetében csak a hang chipek vannak szilárdan forrasztva az alaplapra, ezért nem cserélhetők - az irodai munkához azonban a "minimális hang" teljesen elegendő.
Ha házimozi-minőségben szeretne térhatású játékokat vagy filmeket hallani, beszerezzen egy megfelelő minőségű extra hangkártyát. Ezeket az alaplaphoz is csatlakoztatják, és az összes csatlakozással rendelkezik B. szükséges egy házimozi rendszerhez. A hang chipek véglegesen telepítve vannak a notebookokra, és nem frissíthetők.
A hangkártyáknak ma már sokféle minősége van. Ha csak irodai munkára akarja használni, általában a legolcsóbb is elegendő. A játékosoknak, a házimozi-rajongóknak vagy a zenészeknek el kellene gondolkodniuk azon, hogy a kártyának mit kell képesnek lennie vagy jót szereznie.
Számítógép: a memóriakártya-olvasó része
Manapság az úgynevezett memóriakártya-olvasók nagyon praktikusak mind a PC-k, mind a notebookok számára. Mivel szinte minden kamera, okostelefon stb. Kis memóriakártyákon tárol adatokat. Ezek a kártyák csatlakoztathatók a memóriakártya-olvasóhoz és az adatokhoz B. átkerült a kameráról a PC-re.